Felvételi rend
- Felvételi a Karra az érettségi bizonyítvány megszerzése után
- Átlépés más szakról
- Másoddiplomás képzés
Felvételi a Karra az érettségi bizonyítvány megszerzése után
A Karra való felvételhez szükséges, hogy a jelentkezők:
1.) igazolást nyújtsanak be életmódjukról; a klerikusok és a papnövendékek saját ordináriusuktól, a megszentelt élet intézményei tagjai saját elöljárójuktól, a többiek valamely egyházi személytől;
2.) egyetemi tanulmányokra jogosító érettségi bizonyítvánnyal rendelkezzenek, melyet az első beiratkozás kérésekor be is kell nyújtaniuk;
3.) Az előadások hallgatását főfoglalkozásuknak tekintsék, vagy az 1. pontban említett engedéllyel rendelkező felszentelt papok legyenek;
Nem vehető fel a Kar hallgatói közé az:
1.) aki az előírt feltételeknek nem felel meg;
2.) aki ellen büntetőeljárás van folyamatban;
3.) akit fegyelmi határozattal egyetemről, teológiai főiskoláról vagy más felsőfokú oktatási intézményből kizártak;
4.) aki más felsőfokú oktatási intézmény rendes hallgatója, kivéve ha felvételét Hittanári Szakon kéri.
Ahhoz, hogy valaki rendes hallgatóként felvételt nyerjen, szükséges, hogy az egyházi tanítóhivatal latinul írt okmányait saját nyelvére tudja fordítani, továbbá hogy megértse legalább az alábbi nyelvek egyikén írt szövegeket: angol, francia, német, olasz, spanyol. Ha a jelentkező ilyen nyelvi ismereteket az első beiratkozáskor nem tud igazolni, szükséges, hogy legalább a filozófiai tanulmányok befejeztekor igazolja ezt, különben a harmadik évfolyamra már nem iratkozhat be. Ahhoz pedig, hogy a rendes hallgató a második tanulmányi ciklusra beiratkozhasson, szükséges, hogy az első ciklusban a Karon kötelezően előírt ókori nyelvekből a megfelelő vizsgával rendelkezzék, továbbá hogy a felsorolt modern nyelvek közül legalább még egy másodikon is olvasni tudjon.
A latinban való jártasságot csak a teológus szakos hallgatóktól követeljük meg. A modern nyelvekkel kapcsolatos fenti feltételnek eleget tett az, aki
1.) vagy az egyik nyelvből nyelvvizsgát tett,
2.) vagy két éves nyelviskolai tanulmányt igazol.
A Karon a tanulmányok megkezdéséhez, illetve folytatásához beiratkozás szükséges, melyre a belső szabályokban előírt időben és módon kell, hogy sor kerüljön.
Átlépés más szakról
Más fakultásokról vagy hittudományi főiskolákról a Karra átlépő hallgatóknak a végbizonyítvány és a fokozatok elnyeréséhez előző féléveik beszámításával kell az előírt tantárgyakat szabályszerűen lehallgatniuk és vizsgákat tenniük.
A külföldi egyetemeken, fakultásokon letett hittudományi szigorlatokat, vizsgákat és az ott végzett szemináriumi gyakorlatokat a kari ülés a maguk egészében elfogadja, amennyiben azok az egyházi előírásoknak megfelelnek.
1. Diploma előtti átlépés főiskolai hittanári szakokról
A Levelező Tagozatról vagy bármely egyéb főiskolai szintű hittanári szakról annak elvégzése előtt a nappali tagozatra csak úgy lehet átlépni, hogy a teljes tanulmányokat az első év elejétől el kell kezdeni. Felvételi vizsgát is kell tenni.
Egyetemi szintű hittanár képzés csak nappali tagozaton történik, másoddiplomás sajátos képzés formájában, egyszerűsített feltételekkel nem.
2. Diploma előtti átlépés egyetemi hittanári szakról teológus szakra
Aki a Kar nappali tagozatos hittanári szakáról teológus szakra kíván átlépni rendes hallgatóként, ezt csak a harmadik év kezdete előtt teheti meg, legalább „jó” (négyes) tanulmányi átlaggal.
Amennyiben az átlépés idején a teológus szakhoz képest vizsgák hiányoznak, ezeket le kell tenni.
3. Átiratkozás teológus szakról hittanárira
Új félévre való beiratkozáskor a teológus szakról dékáni engedéllyel át lehet jelentkezni a hittanári szak megfelelő félévére, feltéve, hogy a hittanári szakon szükséges tárgyakat a jelölt a teológus szakon már lehallgatta és azokból a megfelelő vizsgákat letette.
Másoddiplomás képzés
Főiskolai szintű teológusi és hittanári diplomások lehetősége teológiai fokozat szerzésére:
Öt éves nappali tagozaton szerzett főiskolai szintü hittanári vagy teológusi (lelkészi) diplomával rendelkezők teológus szakon bakkalaureátust úgy szerezhetnek, hogy - amennyiben ez a Karon előírt mennyiségben hiányzik nekik - latin, görög és héber nyelvből egy-egy összefoglaló magánvizsgát, valamint mindenképpen egy-egy félév ószövetségi és újszövetségi exegézisből magánvizsgát tesznek és sikerrel leteszik az első ciklus összes szigorlatait is. A más hittudományi felsőoktatási intézményben letett szigorlatok elismerhetők. Az elismerésről a Kari Tanács dönt. A bakkalaureátushoz szükséges továbbá, valamelyik tanszéknél bakkalaureátusi dolgozat (diplomamunka) benyújtása. Ugyanennél a tanszéknél két félév szemináriumot is kell végezniük. Lehallgatniuk külön nem kell semmilyen kurzust, de másoddiplomás hallgatóként félévenként be kell iratkozniuk és beiratkozási díjat kell fizetniük. Ezzel jogot szereznek az órák látogatására is (ez azonban számukra nem kötelező). Az első másoddiplomás beiratkozástól számított három éven belül minden vizsgájukat le kell tenniük. Ennek eltelte után ilyen minőségben többé nem iratkozhatnak be. Csak akkor nyerhetnek felvételt, ha főiskolai diplomájuk legalább „jó” minősítésű volt.
Négy éves nappali képzés után szerzett főiskolai szintű hittanári diplomával rendelkezők bakkalaureátusi diploma szerzéséhez a fenti feltételeken kívül a képzésükből hiányzó tárgyak közül két félév heti hat óra lehallgatására és vizsgával való lezárására, azaz egy ilyen összetételű év elvégzésére is kötelezhetők a dékán egyedi esetre szóló rendelkezése szerint. Ez a fent említett három évbe nem számít bele.
E hallgatók mint másoddiplomára készülők, ösztöndíjat nem kapnak.
A másoddiplomás képzést az kezdheti meg, aki még nem töltötte be 35. életévét.
Aki egyetemi szintű hittanári diplomával kíván bakkalaureátust szerezni, ezt a fent leírt módon teheti, de szigorlatot csak biblikumból kell tennie. Külön írásbeli dolgozat benyújtása sem szükséges. Ebben az esetben is érvényes azonban, hogy diplomájának legalább „jó” minősítésűnek kell lenni.