- Alapvető Hittan Tanszék
- 1-es számú Keresztény Bölcseleti Tanszék
- 2-es számú Keresztény Bölcseleti Tanszék
- Ószövetségi Szentírástudományi Tanszék
- Újszövetségi Szentírástudományi Tanszék
- Dogmatikai Tanszék
- Erkölcsteológiai Tanszék
- Liturgika és Lelkipásztorkodástan tanszék
- Ókeresztény Egyháztörténeti Tanszék
- Közép- és Újkori Egyháztörténeti Tanszék
- Kánonjogi Tanszék
- Bibliai Nyelvek Tanszék
Különelőadások
Püspökökre vonatkozó egyházfegyelmi rendelkezések (A kezdetektől a XII. századig)
Előadó: DDr. Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem.
Tematika: 1. A szent rend egyes fokozatai az első századokban; 2. Az Apostoli Kánonok és a püspökök szentelése; 3. A Statuta Ecclesiae Antiqua fegyelmi hagyománya a püspökök szerepéről a szentségek kiszolgáltatásában; 4. A IV-VI. századi zsinatok rendelkezései a püspöki illetékességről; 5. A püspöki fegyelem a Dionysio-Hadriana gyűjteményben; 6. A püspökökre vonatkozó egyházfegyelem sajátosságai a Decretales Pseudo-Isidorianae-ben; 7. Wormsi Burchard gyűjteményének püspökökkel kapcsolatos rendelkezései; 8. VII. Gergely pápa és a gregorianizmus; 9. A LXXIV titulos digesta püspökökre vonatkozó kánonjai; 10. Luccai Szent Anzelm és a gregoriánus püspöki fegyelem; 11. Chartres-i Szent Ivo munkáinak püspöki fegyelme; 12. A Decretum Gratiani püspökökkel kapcsolatos anyaga.
Összehasonlító állami egyházjog
Előadó: DDr. Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem. és Dr. Schanda Balázs
Tematika: 1. Az ember, mint személy, különös tekintettel a Katolikus Egyház megnyilatkozásaira és belső jogára; 2. A természetes személy jog és cselekvőképessége; 3. Mennyiben korlátozza a természetes személy cselekvőképességét a valamely szerzetesi intézményben letett fogadalom; 4. A természetes személy jogképességének megszűnése. A holtnak nyilvánítás polgárjogi és kánonjogi aspektusai; 5. A krisztushívők hivatalos és magántársulásai, mint jogi személyiséggel rendelkező társaságok; 6. Az egyházi szervezetek és a non-profit szervezetek közötti érintkezési pontok és különbségek; 7. A katolikus házasságjog, a konkordatárius jog és a családjog kapcsolata I; 8. A katolikus házasságjog, a konkordatárius jog és a családjog kapcsolata II; 9. A végrendelet; 10. A köteles rész; 11. A szerzői jog; 12. Az egyházak és a munkajog, tömegtájékoztatás, illetve az egyházakat megillető adókedvezményekre vonatkozó szabályok.
A temetésre vonatkozó egyházfegyelem a XII-XIII. században
Előadó: DDr. Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem.
Tematika: 1. Az egyházi temetkezés történetének vázlata a XII. századig; 2. A temetkezési jog római és egyházi jogforrásai; 3. A halálra való felkészülés; 4. A temetkezés helye és a plébánia jogai; 5. A temető; 6. A serdületlenekre és a feleségre vonatkozó temetési fegyelem; 7. A szerzetesek temetkezése és a szerzetesi templom; 8. A temetés megtagadásának esetei; 9. Temetés és simónia; 10. A sírgyalázás; 11. A temetési rituálé; 12. Exhumáció.
Egyházi bíráskodás az érett középkorban
Előadó: DDr. Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem.
Tematika: 1. Az egyházi bíróságok illetékessége a középkorban; 2. Az egyházi bíróságok szervezeti felépítése; 3. A középkori egyházi peres eljárásról általában; 4. A bajor egyházi bíróságok eljárása; 5. A keresetlevél szerepe a középkori bírósági peres eljárásban; 6. A litis contestatio és következményei; 7. Az erkölcsi megbízhatóság, a lehetőség, a sérelem, illetve a szükséges vélelmek a kánoni perben; 8. A Krisztus nevében történő ítélethirdetés és következményei; 9. Lehetőségek az ítélettel szembeni felfolyamodásra; 10. Bírósági illetmény; 11. A sommás eljárás; 12. A büntető eljárás sajátosságai.
Az egyházjogi források feldolgozásának szempontjai
Előadó: DDr. Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem.
Tematika: 1. Az 1917 előtti kánonjogi források használatának létjogosultsága; 2. Paleográfiai és kodikológiai bevezetés a középkori kéziratos forrásokhoz; 3. A középkori kéziratos források feldolgozása; 4. A forráskiadványok értéke: a diplomatikai és a kritikai kiadás jellegzetességei; 5. Zsinati kiadványok; 6. A Decretum Gratiani előtti jogforrások kiadásai és használatuk; 7. A Corpus iuris canonici használata; 8. A Corpus iuris canonici mint a hatályos jog értelmezésének eszköze; 9. A pápai bullariumok, pápai akták; 10. A római dikasztériumok aktái; 11. Az Acta Sanctae Sedis és az Acta Apostolicae Sedis; 12. A magyarországi egyházfegyelem forrásai.
Spanyol állami egyházjog
Előadó: DDr. Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem.
Tematika: 1. Állam és Egyház viszonya Spanyolországban (történeti áttekintés); 2. Az Egyház és az állam kapcsolatát szabályozó alapvető törvények Spanyolországban; 3. Az egyházi jogi személyiség keletkezése, mibenléte és megszűnése; 4. Egyházi tevékenység a kórházakban; 5. Egyházi tevékenység a börtönökben; 6. Tábori lelkészi szolgálat; 7. Házasságjog; 8. Az állami anyakönyvezés sajátosságai; 9. Egyházfinanszírozás; 10. Az egyházi szolgálatban állók társadalombiztosítása; 11. Egyházi tevékenység az oktatásban; 12. Az egyházi kezelésben lévő temetkezőhelyek.
Dekretisták és dekretalisták
Előadó: DDr. Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem.
Tematika: 1. Gratianus módszere és iskolája; 2. A klasszikus dekretisztika és a kánonjogi iskolák; 3. Az első glosszáktól a Glossa ordinaria-ig (1240); 4. A különböző iskolákhoz kötődő summák; 5. A Decretum Gratianihoz kapcsolt notabiliák; 6. A kezdeti dekretalisztika és iskolái; 7. A Compilatio prima glossza apparátusa; 8. A Compilatio tertia glossza aparátusa és a Compilatio secunda glossza apparátusa; 9. Apparátusok a IV Lateráni Zsinat határozataihoz, a Compilatio quartához és quintához; 10. Notabiliák és a Decretales Gregorii IX gyakorlati feldolgozásai; 11. Az ordo iudiciorum műfaja; 12. A kánonjogtudomány és a világi jog egymásra gyakorolt hatása a XII-XIV. században.
Konkordatárius jog
Előadó: DDr. Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem.
Tematika: 1. A konkordátum műfaja és szerkezeti jellegzetességei; 2. II. Orbán pápa és II. Paszkál pápa által kötött megállapodások; 3. A Wormsi Konkordátum (1122) felépítése és tartalma; 4. A XIII-XIV. század konkordátumainak sajátosságai; 5. A Konstanzi Konkordátum (1418) Spanyolországgal, Franciaországgal, Német-Római Császársággal és Angliával; 6. A VII. Piusz pápa és I. Napóleon által aláírt 1801-es francia konkordátum; 7. Az 1929. február 11-i Lateráni Szerződés; 8. Az 1933-as Ausztriával kötött konkordátum; 9. Az 1933-as Németországgal kötött konkordátum; 10. Az 1960-ban Ausztriával kötött konkordátum; 11. Az 1993-as lengyel konkordátum; 12. A horvát és szlovák konkordátum 1996-ban és 2000-ben.