Kánonjogi Program
A Kánonjogi Doktori Program bemutatása
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kánonjogi Posztgraduális Intézete olyan tudományos képzésre szolgáló posztgraduális intézet, amely a katolikus egyház saját jogának önálló művelésébe vezeti be a doktorandusz hallgatót, hogy tudományos munkájával új, előrevivő eredményekkel gazdagítsa a katolikus kánonjogtudományt, az Apostoli Szentszék Nevelésügyi Kongregációja által kiadott kötelező előírások maradéktalan megtartásával. A Doktori Iskola Kánonjogi Programjára legalább „cum laude” minősítésű államilag MA fokozattal egyenértékű katolikus kánonjogi, vagy teológiai baccalaureátussal; valamint legalább „cum laude” minősítésű, egyetemi szintű állam- és jogtudományi jogász diplomával lehet jelentkezni. A kánonjogi képzés keretében elnyerhető az Apostoli Szentszék által elismert kánonjogi licenciátusi és doktori fokozat. Ez utóbbit a Magyar Állam PhD fokozatnak ismeri el. A PhD képzésen belül integránsan illeszkedik egymáshoz a tudományos szakismeret megszerzése, a segédtudományok és eredményük használata, valamint az adott tudományág sajátos módszereinek és eszközeinek a megismerése. A Doktori Iskola Kánonjogi Programjában szervezett formában történik a doktoranduszok és doktorjelöltek képzése, melyen belül az egyházi előírásoknak megfelelően elkülönül a licenciátusi és a doktori ciklus.
Az Intézet a kánonjog területén Magyarországon és a régióban egyedülálló, nemzetközileg elismert, magas szintű tudományos kutató tevékenységet folytató központ. A Doktori Iskola műhelymunkájának keretében feltárt új tudományos eredmények disszertációk, tudományos szimpóziumok, szakcikkek, kötetek, stb. formájában kerülnek közzétételre és folyamatosan beépülnek az Intézet képzési programjába is.
Történeti háttér
A katolikus Egyházban a szent kánonok ismerete és a különböző egyházi feladatoknak a hívek javára szolgáló alkalmazása, minden időben alapvető fontossággal bírt. Magyarországon régi hagyománya van a kánonjog művelésének (vö. Csernoch János, Serédi Jusztinián, Bánk József), és 1950. augusztus 30-ig, a római katolikus Hittudományi Karnak a Budapesti Egyetemről történt leválasztásáig, lehetőség volt kánonjogi tudományos fokozat megszerzésére. A kelet-európai régióban ez a lehetőség az 1990-es évekig, Lublin kivételével megszűnt. Ez idő alatt az új egyházi jogszabályok, különösen az 1983-ban kihirdetett új Egyházi Törvénykönyv, lendületet adott a kánonjogi oktatásnak, mivel a számos új intézmény, valamint a hagyományos egyházi intézmények megújított szabályai, megfelelő számú egyházjogi végzettséggel rendelkező szakember képzését tették szükségessé. Ez indokolta, hogy az 1992. január 30-án megalapított Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia kérésére, 1996. november 30-án, 975/96. sz. határozatával a Katolikus Nevelés Kongregációja, fakultási jogú Kánonjogi Posztgraduális Intézetet alapított. Az új egyházi fakultás elnyerte azt a felhatalmazást, hogy a kánonjog tudomány terén minden akadémiai fokozatot, azaz baccalaureatust, licenciátust és doktorátust, az Egyház hatályos felsőoktatási törvénye alapján kiállíthasson. Az oktatás megindulásában nagy segítséget jelentett a Pontificia Università Gregorianá-ról, a Pontificium Athaeneum Antonianum-ról, a Pontificia Università della Santa Croce-ról és az Universität Wien-ről érkező professzorok aktív munkája. A budapesti Kánonjogi Posztgraduális Intézetben kiépült tudományos szakemberképzés nemcsak Magyarországon, hanem a térség többi országában is előmozdítja az egyházjog magas szintű művelését és az egyházi bíróságok színvonalas működését (vö. Szlovákia, Románia, Ukrajna, stb.), hiszen a hallgatók jelentős része ezekből az országokból érkezik.
Nemzetközileg elismert oktatói gárda
A Kánonjogi Doktori Programban folyó oktatás színvonalát jól jellemzi a Kánonjogi Posztgraduális Intézet eddigi elnökeinek – egyben a Program vezetőinek – tudományos munkája: S.Em.a R. Erdő Péter (1996-2003); Dr. Kuminetz Géza (2003-2006); Dr. Szuromi Szabolcs Anzelm (2006-). A nemzetközileg elismert professzori gárda – Dr. Zakar F. Polikárp O.Cist., Dr. Kuminetz Géza, Dr. Szabó Péter, Dr. Hársfai Katalin, Dr. Lefkánits György, Dr. Schanda Balázs, Dr. Szuromi Szabolcs Anzelm, Dr. Philippe Gudenus – a kánonjog egyes ágait bemutató kurzusokon felül, számos szakterületen tart magyar és idegen nyelvű előadásokat és előadás sorozatokat, melyekkel gazdagítják mind a hazai, mind a nemzetközi kánonjogi ismeretek átadását és elővitelét. A képzésben meghatározó szerep jut a latin nyelv oktatásának és a kánonjogi latin szaknyelv elsajátításának, amelynek kiemelkedő szintjét Dr. Szilágyi Csaba szakmai felkészültsége biztosítja.
Nagyszámban fordulnak meg az Intézetben neves külföldi kánonjogászok, valamint a hazai jogász és történész szakma elismert képviselői, mely tovább erősíti a nemzetközi és interdiszciplináris eredmények beépülését a budapesti fakultáson folyó képzésbe.
Nemzetközileg elismert kiemelkedő kutatási programok
A Kánonjogi Posztgraduális Intézet az oktatás mellett, kezdettől fogva jelentős hangsúlyt helyez a kutatásra. Ennek érdekében indította útjára a fakultás a nemzetközi szerkesztőbizottság által lektorált, referált folyóiratait: a Folia Canonica idegen nyelvű folyóiratot 1998-ban, és a magyar nyelvű Kánonjogot 1999-ben. Az Intézet Bibliotheca Instituti Postgradualis Iuris Canonici Universitatis Catholicae de Petro Pázmány nominatae szakkönyvsorozata szintén rangos helyet vívott ki a kánonjogtudomány területén. Ezeken a publikációs fórumokon a Doktori Iskola tagjai mellett, rendszeresen publikálnak a szakma nemzetközileg legrangosabb szaktekintélyei, valamint a kutatási programokba bekapcsolódó, és mértékadó új tudományos eredményt feltáró doktoranduszok és doktorjelöltek.
Az Intézet hagyományos alap-kutatási programjai az állami egyházjog, az alkotmányjog, a szentségi jog, a liturgikus jog, az egyházi eljárásjog, az egyházi büntetőjog, a keleti jog, a ius commune és a középkori kánonjogtörténet. Ezek részeredményei nemzetközi szimpóziumokon, New York-tól Párizsig, Rómától Velencéig, vagy akár a kelet-európai régióban, és természetesen Budapesten kerülnek kifejtésre.
Az új eredmények hazai bemutatására szolgál a rendszeresen megrendezett kánonjogi kerekasztal-konferencia; az akadémiai évet megnyitó és lezáró magyar nyelvű kánonjogi konferencia; a minden év február első hetében megrendezésre kerülő nemzetközi kánonjogi tanulmányi nap; valamint 2007-től, a Klaus-Mörsdorf-Studium für Kanonistik (München) együttműködésében szervezett intézményközi kánonjogi konferencia.
A Kánonjogi Programban végzett tudományos munka nemzetközi elismertségét jelzi, hogy a budapesti Kánonjogi Posztgraduális Intézet házigazdája lehetett a szakma mindkét legrangosabb tudományos rendezvényének: a hatályos kánonjogi (2001) és a középkori kánonjogtörténeti világkongresszusnak (2008).